Araçları Yaz Mevsimine Hazırlama Rehberi

Kış mevsiminin olumsuz hava ve yol koşullarında yıpranan aracınızın yaza hazır olup olmadığını biliyor musunuz? Yaz mevsiminde keyifli yolculuklar için filo yönetiminizdeki aracınız ya da araçlarınızla ilgili ayrıntıları bilmeli, kontrollerinizi yaptırmalı ve yaza sorunsuz bir şekilde girmenizi sağlayacak adımlardan haberdar olmalısınız. Periyodik bakımınız yaz mevsimine denk gelirse zaten birçok ayrıntı, bakım esnasında gözden geçiriliyordur. Fakat araçlarının periyodik bakımdan daha ayrıntılı bir bakımdan geçmesini isteyen ya da uzun süredir araç bakımı yaptırmayan sürücülerin bir problem yaşamamaları için yetkili servise bu durumu ek olarak bildirmeleri gerekir. İşte, yaz mevsimine girmeden gözden geçirmeniz gereken araç yazlık bakım ayrıntıları…

 

Kış Lastiklerinize Veda Yaz Lastiklerinin Hava Basıncına Dikkat!

 

 

Araç yaz bakımının en önemli maddesi lastik değişimidir. Sıcaklıklar 7 derecenin altına düştüğünde kullanılması gereken, karlı havalarda aracın yol tutuşunu güçlendiren kış lastikleri yazın kullanılmamalıdır; çünkü lastiklerin fonksiyonu mevsim şartlarına göre belirlenir. Yazın güvenliğiniz açısından en yüksek performans, yaz lastikleriyle mümkündür. Kış lastikleri, desenleri ve kullanılan sırt karışımının özelliğinden dolayı yaz lastiklerine oranla daha fazla ses çıkartır. Kış lastiklerinin yazın da kullanılması lastiğin ömrünü azaltır. Kış lastiğinden beklenen akselerasyon yani ivmelenme ve frenleme tepkimeleri, kış dönemi yol koşullarına göre belirlendiği için bu lastikler, yaz mevsiminin yol koşullarına uyum sağlamaz. Böylece sürüş konforu ve performansı düşer.

Bunun yanında yaz mevsiminde hava basıncı ayrıca önem taşır. Çünkü yaz koşullarında lastikler daha çok hava kaybeder. Serin havada lastikler genellikle ayda bir ya da iki kilo hava kaybederken yazın özellikle uzun yolculuklarda lastiğin hava basıncının daha sık düştüğünü görebilirsiniz. Bunun için hava basıncını kontrol etmelisiniz.

 

Ön Takımlar Önemli

 

Özellikle kış hava ve yol şartlarını düşündüğünüzde, aracın ne kadar yıprandığı aklınıza gelebilir. Özellikle kırsal bölgelerde, kış şartlarında yolların deforme olması sebebiyle süspansiyon ve amortisörlerde yıpranmalar yaşanmış olabilir. Bunun için aksın genel bakımının yapılması ve rot-balans ayarının kontrolü gerekebilir.

 

Yazın Olmazsa Olmaz: Klima Kontrolü

 

 

Klima her mevsim önemlidir, fakat yazın araca ilk bindiğimiz anda motor ısınır ısınmaz hemen ellerimizin uzandığı klima sistemi daha fazla anlam kazanır. Klimanın yaz boyunca sorunsuz bir şekilde çalışması için klima bakımının da yapılması gerekir.Kış aylarında klimanızı çok sık kullanmadıysanız egzoz gazlarından veya hava kirliliğinden kirlenen polen filtresi verimli çalışmayabilir. Bu nedenle yaz ayına girerken polen fitresi mutlaka kontrol edilmeli, gerekiyorsa değiştirilmelidir.

 

Soğutma Sistemlerine Göz Atma

 

Yazın terleyen ve sıcaktan bunalan sadece biz değiliz. Araçlarda yağ ve sıvı kaybı olabilir, motor normalden daha fazla ısınabilir. Yaz seyahatlerinin başta gelen sorunu, motorun hararet yapmasıdır. Arabanın soğutma sistemi iki yılda bir tamamen boşaltılıp yıkanarak tekrar doldurulur. Fakat biz yine de yazın her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Soğutma sıvısının seviyesi, durumu ve konsantrasyonuna bir göz atmakta fayda var. Soğutma sıvısı eksilmişse ilave etmeyi unutmayın. Bunun yanında hazır bu kadar detaya inmişken kayışların, kelepçelerin ve hortumların sıkılık ve sağlamlık durumlarını da kontrol etmenizde yarar var.

 

Yazın Kullanılmaz Sanmayın: Silecekler

 

 

Evet, mevsim yaz; fakat muhtemelen bir noktada yağmur da yağacaktır. Bunun yanında araç camınız çok tozlanacaktır. Siz de seyir esnasında camları temizlemek isteyebilirsiniz. Yazın bunu atlıyor olabilirsiniz, ama silecek suyunun yeterli olup olmadığını her uzun yolculuğunuza çıkmadan önce kontrol etmelisiniz. Bunun yanında silecek bakımı da önemlidir. Yıpranmış silecekler ön camda kötü çizgiler oluşturur ve bu da sürüş esnasında görüşünüzü etkileyebilir. Yaza girmeden sileceklerinizi de mutlaka kontrol ettirmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

© 2017 - Cardrob.com Rental Filo Turizm San. ve Tic. Ltd. Şti. Markasıdır